ZPFP
Wizje natury: 2010

WIZJE NATURY 2010

Związek Polskich Fotografów Przyrody oraz Kampinoski Park Narodowy zapraszają na Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej „WIZJE NATURY 2010” organizowany w ramach 15-lecia ZPFP, który odbędzie się w Centrum Edukacji KPN w Izabelinie w dniach 27-28 listopada 2010.  W ramach festiwalu zostanie przeprowadzony  Międzynarodowy Konkurs Pokazów Zdjęć „WIZJE NATURY”, odbędzie się otwarcie wystaw fotograficznych, pokazy zaproszonych gości. Wśród zaproszonych gości znajdą się między innymi znany niemiecki fotograf przyrody Klaus Nigge, członkowie Klubu Fotografów Przyrody z Czech. Ponadto zobaczymy pokazy takich znakomitych, polskich fotografów przyrody jak: Piotr Chara, Maciej Fiszer, Michał Jastrzębski, Mateusz Moskalik i Marcin Nawrocki.

Poniżej przedstawiamy program Festiwalu oraz Gości, z którymi będziemy mogli spotkać się podczas imprezy.


 

ORGANIZATORZY:


              PATRONAT HONOROWY:

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska, Główny Konserwator Przyrody Pan Janusz Zaleski


Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Pan Marian PiganSPONSORZY:


       


 


   

 PATRONI MEDIALNI:

  


  

WIZJE NATURY 2010 PROGRAM

 

s o b o t a -  27.11.201010:00 – 11:30              Otwarcie Festiwalu

15 lat temu… - wspomnienie zjazdu założycielskiego ZPFP

XV lat ZPFP – zestaw pokazów zdjęć przygotowanych na festiwale międzynarodowe

Otwarcie wystaw fotografii przyrodniczej

11:30 – 11:45             PORTA ART. – wykonawca wystawy SKARBY POLSKIEJ PRZYRODY - prezentacja

11:45 – 12:30               Maciej Fiszer – „Metamorphosis” – pokaz autorski poświecony Puszczy Noteckiej

12:30 – 13:00              Przerwa

13:00 – 13:30              Sigma – prezentacja firmowa

13:30 – 14:30              Piotr Chara – znakomity fotograf ptaków, laureat Grand Prix Festiwalu Fotografii Przyrodniczej w Świdnicy – pokazy autorskie

14:30 – 16:00              Przerwa obiadowa

16:00 – 17:00             Klaus Nigge - Gość Zagraniczny Festiwalu 

17:00 – 19:30              Pokazy konkursowe

19:30                          Ognisko

 

 


n i e d z i e l a – 28.11.2010

 

 

10:00 – 10:30              Projekcja filmu „Niewidzialny z ostępów” odcinka serialu „Dzika Polska” poświeconego Arturowi Taborowi, długoletniemu członkowi ZPFP, który zginął w Mongolii w lipcu 2010 r.

10:30 – 11:30              Marcin Nawrocki – fotografia ptasia i nie tylko – pokazy autorskie

11:30 – 12:00              Sony  – prezentacja firmowa

12:00 – 12:30              przerwa

12:30 – 13:30              Mateusz Moskalik i Michał Jastrzębski – relacja z wyprawy na Spitsbergen

13:30 – 14:30              przerwa obiadowa

14:30 – 15:30              Klaus Nigge - Gość Zagraniczny Festiwalu 

15:30 – 16:30              Ogłoszenie wyników konkursów i rozdanie nagród

16:30                           Zakończenie festiwalu


 


GOŚCIE FESTIWALU


KLAUS NIGGE (ur. 1956 r.)


Klaus Nigge dorastał zafascynowany fotografią. Rozpoczął swoją karierę fotograficzną w wieku 17 lat. Po studiach filozofii, sztuki i biologii, pracował przez wiele lat jako biolog. Ale fotografii przyrodniczej była jego prawdziwa pasja. W 1992 r. został prezesem Niemieckiego Związku Fotografów Przyrody, a w 1995 roku został zawodowym fotografem.

Klaus Nigge jest fotografem, który lubi wielokrotnie wracać powrót do tego samego miejsca, by dobrze rozpoznać środowisko i żyjące w nim gatunki. Celem jego fotografii jest pokazywanie dzikich zwierząt  jako jednostek z osobowością, a także ich powiązań ze środowiskiem, w którym występują.

Jego zdjęcia były publikowane w wielu amerykańskich i europejskich wydaniach National Geographic, a także w wielu albumach i książkach. Przez wiele lat fotografował również żubry w Puszczy Białowieskiej.
MACIEJ FISZER  (ur.1976 r.)


Fotograf pejzażysta, członek Związku Polskich Fotografów Przyrody i Związku Polskich Artystów Fotografików. Autor albumów Od świtu do zmierzchu (2003), Warta (2006) i Metamorphosis (2009), monografii Alimentorum Cultor Optimus (2004 i 2007) oraz portfolio 20+1 (2007) i 33 (2010). Jego fotografie prezentowane były na indywidualnych wystawach w Poznaniu: w galerii pf – Syberia. Śnieżne wrota (2002), Od świtu do zmierzchu (2003) i w galerii Starego Browaru – Warta (2006), a także na wielu wystawach w całej Polsce (m.in. na wielkiej, objazdowej wystawie National Geographic „Ostatnie takie miejsca na Ziemi”). Publikował je „Pozytyw”, „Magazyn Rzeczpospolitej”, polska edycja „National Geographic”, „Wiedza i życie”, „Voyage”, „Twój Styl”. Jego kalendarze fotograficzne (Wielkopolski Kalendarz Rolniczy 2006, 2007, 2008, 2010, Warta 2006, Piękno niedostrzegane 2007, Metamorphosis 2010) nagradzane były na międzynarodowym konkursie VIDICAL. Wiele prac Fiszera znajduje się w prywatnych kolekcjach.


 


 

PIOTR CHARA (ur.1973 r.)


 

Absolwent Ochrony Środowiska na Akademii Rolniczej w Szczecinie.  Fotografik, przyrodnik, regionalista. Fotografuje od 1992 roku, początkowo w formie reportażu z podróży (wyprawy górskie, po terenach podbiegunowych), od 2001 roku główną inspiracją stała się uroda świata przyrody.

Miłośnik i piewca urody Ziem Zachodnich, opublikował min.:

- Albumy fotograficzne: „Barwy Przyrody wielkich rzek Ziemi Lubuskiej”, „Błota Warciańskie” i „Krajobraz kulturowy Doliny Dolnej Warty”,

- Przewodnik turystyczny „Błota Warciańskie” oraz nagrodzony w 2009 roku Nagrodą Główną (Nagroda Magellana) na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie przewodnik turystyczny „Kostrzyn Nad Odrą – bastion historii i przyrody”,

- Wydawnictwa kartograficzne, w tym szczegółowa przyrodniczo-historyczna mapa Doliny Dolnej Warty pt. „Błota Warciańskie – mapa dociekliwego turysty”

Laureat konkursów fotograficznych. Wykładowca w projekcie „Akademia Nikona”, uczestnik projektów fotograficznych: „Nikon Extremalnie”, „Szeroki Kadr”, „n’IKONY FOTOGRAFII”. Członek honorowy Nikon Klub Polska.

Regionalista zaangażowany w pracę społeczną na rzecz upowszechnienia wśród mieszkańców wiedzy na temat historii i przyrody swojej małej ojczyzny.

Zawodowo związany z Fundacją Zielonej Doliny Odry i Warty pełniącą funkcję ostatniego ogniwa administracji UE we wsparciu rozwoju północnozachodniej części woj. lubuskiego.

 

   

 MARCIN NAWROCKI (ur. 1976 r.)


Na co dzień mieszka w Kutnie, mieście położonym w centralnej Polsce. Jest członkiem Związku Polskich Fotografów Przyrody - Okręg Łódzki . Czterokrotnie został wybrany Fotografem Roku w swoim okręgu. Fotografią interesuje się od momentu, kiedy po raz pierwszy zobaczył aparat w rękach swojego przyjaciela . Pierwszy wspólny poranek i tak zaczął poznawać świat przyrody o świcie. Fotografia na początku była jego pasją, ale od roku 2000 stała się sposobem na życie.
Najpierw  fascynowało go światło o poranku, mgliste krajobrazy, a także makrofotografia. Jednak od pięciu lat, stara się fotografować dzikie zwierzęta, co   wymaga większego poświecenia. Dużo czasu spędza w specjalnie przygotowanych czatowniach, czekając godzinami na zwierzęta. To uczy pokory i cierpliwości. Pierwszym drapieżnikiem jakiego udało mu się sfotografować, był bielik. Ten piękny ptak, stał się jego znakiem rozpoznawczym w świecie fotografii przyrodniczej.
Większość zdjęć wykonuje na terenie Polski podczas swoich podróży oraz specjalnie organizowanych plenerów fotograficznych. Jednak najlepsze kadry udaje mu się wykonać, kiedy jest sam na sam z dziką przyrodą. Szczególnymi miejscami,  w których szuka inspiracji są parki narodowe i krajobrazowe.
Jest laureatem wielu konkursów fotograficznych a jego prace można było oglądać na ponad dwudziestu wystawach fotograficznych jakie organizował w Polsce jak i za granicą. Na stałe współpracuje z wydawnictwami oraz czasopismami o tematyce przyrodniczej.

Więcej informacji na temat jego pasji znajdziecie na www.fotolens.pl


 


 MATEUSZ MOSKALIK  (ur.1978)


Z wykształcenia fizyk, z zamiłowania fotograf i polarnik Członek Związku Polskich Fotografów Przyrody. Zawodowo prowadzi badania z zakresu oceanologii, sedymentologii, glacjologii i zagadnień związanych z wieczną zmarzliną na obszarze Spitsbergenu. Jeszcze jako student na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego został uczestnikiem XXVI Wyprawy Polarnej PAN na Spitsbergen. Spędził ponad rok w Polskiej Stacji Polarnej w Hornsundzie prowadząc obserwacje sejsmologiczne i pomagając w obserwacjach środowiskowych.

Przygodę z górami i fotografią zaczynał od wędrówek po Polsce, z Zenitem w plecaku i z głową pełną marzeń. Od kilku lat niemal każdy sezon wiosenno-letni spędza na Spitsbergenie, łącząc działalność naukową z realizowaniem swoich pasji, również tych poza artystycznych; ornitologią i penetracją jaskiń lodowcowych.

Głównym i ulubionym tematem jego zdjęć pozostaje niezmiennie przyroda obszarów subarktycznych i arktycznych. Specjalizuje się w dokumentowaniu zachowań zwierząt, w szczególności ptaków w ich środowisku naturalnym. Równie chętnie fotografuje krajobrazy, zarówno te majestatyczne i niedostępne, jak i te, na których piętno swojej działalności odcisnął człowiek

Organizator dwu edycji Festiwalu Polarnego, oraz licznych wystaw fotograficznych. Zdobywca nagród i wyróżnień na konkursach fotograficznych krajowych i zagranicznych. Swoje fotografie publikuje także w czasopismach o tematyce turystycznej, fotograficznej, popularno-naukowej i przyrodniczej między innymi: Foto, FotoNatura, Zew Północy, Poznaj Świat i wiele innych. Stale współpracuje z firmami F-system oraz K-consult, będącymi przedstawicielami producentów sprzętu i wyposażenia fotograficznego takich jak: LowePro, GIOTTO’s, SIGMA, Lexar.

Strony internetowe:

www.arktyka.org.plFoto-Arktyka

www.wild-arctic.euPhoto-ArcticMICHAL JASTRZĘBSKI  (ur. 1974 r.)

vel Jurgen – absolwent Wydziału Leśnego SGGW, fotograf, podróżnik, myśliwy o sobie:
Kiedy fotografuję towarzyszą mi zazwyczaj dwa uczucia. Jedno z nich to poczucie całkowitego wyobcowania, mojej ingerencji w świat, który się kurczy. Jestem wtedy fotografem, który przyjechał zrobić „temat”. I nie ważne ile czasu na ten „temat” poświecę i z jaką starannością będę do niego podchodził, zawsze czuję się jak obcy element, który pakuje się na siłę z buciorami.
Są jednak takie miejsca, gdzie do najbliższej ludzkiej osady jest kilkanaście, albo kilkadziesiąt kilometrów, a przyroda pozwala się chłonąć wszystkimi zmysłami. To miejsca, gdzie idąc do czatowni spotykam wilki, które są tak samo zaskoczone jak ja. To miejsca na krańcu Europy, gdzie podsłuchuję bieługi, a maskonur pozwala się dotknąć. To miejsca, gdzie siedząc w nocy w namiocie nie wiem czy słyszę nadchodzącego niedźwiedzia czy zapadające głuszce. To miejsca, gdzie buki szumią tak głośno, że nie można spać, a dwustumetrowy klif śpiewa głosami mew. Właśnie dla takich miejsc warto żyć, by móc poczuć je każdym nerwem. W takich miejscach fotografia schodzi na dalszy plan, a liczy się tylko harmonia z przyrodą. Wtedy czuję, że jestem częścią jakiejś ogromnej złożonej całości i podlegam bezwzględnie jej prawom. I nie jest ważne dokąd zmierzam ani ile mam jeszcze czasu. Ważne jest tylko jak podążam moją ścieżką. A fotografia? To właśnie ona zaciąga mnie do tych miejsc. Pozwala mi o nich pamiętać, dzielić się nimi i być szczęśliwym
.

     

     
  
LOGIN HASŁO